+7 (495) 916-89-00 *26146 (по общим вопросам Школы финансов)

+7 (495) 621-91-92 *26194, +7 (916) 720-94-76 (по вопросам Бизнес-образования)

+7 (495) 772-95-90 *26044 (Магистерская программа "Корпоративные финансы")

Ивашковская Ирина Васильевна —

Лукашова Ольга Александровна
Менеджер

Мечель Валерия Викторовна —

Борисова Мария Викторовна
Аналитик

Юшкин Алексей Александрович

Corporate diversification and value creation: Should Russian firms diversify?

Ivashkovskaya I., Skvortsova I.

In bk.: The Life of Russian Business: (Re)cognizing, (Re)activating and (Re)configuring Institutions. Information Age publising, 2018.

Выступление профессора Joseph A. McCahery (Tilburg University) на научном семинаре Школы финансов

24 апреля 2018 года на научном семинаре Школы финансов "Эмпирические исследования корпоративных финансов" с презентацией своего исследования вытсупил Joseph A. McCahery - профессор International Economic Law, профессор Financial Market Regulation at the Tilburg University Faculty of Law и the Tilburg Law and Economics Center (Netherlands)

Тема доклада:
Estimating the Financing Gap of Small-and-Medium Sized Enterprises  HSE_Presentation_24042018.pdf

Аннотация:
While small and medium-sized enterprises are important for economic growth and employment, we have little insight in their financing needs. Using a novel methodology, we estimate the gap between demand and supply of financing in several European countries. We find that the financing gap is three to five times larger than that of US SMEs. Initiatives under the Capital Markets Union umbrella can help to reduce this financing gap.

Профессор McCahery является членом Международного редакционного совета журнала «Корпоративные финансы», выпускаемом в НИУ ВШЭ. На рабочем совещании сотрудников редакции журнала «Корпоративные финансы» с профессором McCahery были оговорены вопросы сотрудничества профессора МаККери с журналом. Достигнута договорённость о публикации его статьи 'The European Capital Markets Study. Estimating the Financing Gaps of SMEs'  в ближайшем выпуске журнала «Корпоративные финансы».