+7 (495) 772-95-90*27447, *27190, *28714 (по общим вопросам Школы финансов)

Школа финансов: Менеджер Непряхина Ульяна Викторовна

Школа финансов: Администратор Джамамедова Альбина Руслановна

Dealing with Criminal Behavior: the Inaccuracy of the Quarantine Analogy

Levin S., Farina M., Lavazza A.

Criminal Law and Philosophy. 2021. P. 1-20.

LEGO - The Toy of Smart Investors

Dobrynskaya V. V., Кишилова Ю. О.

Research in International Business and Finance. 2021.

В кн.: . С. 65-70.

Выступление профессора Joseph A. McCahery (Tilburg University) на научном семинаре Школы финансов

24 апреля 2018 года на научном семинаре Школы финансов "Эмпирические исследования корпоративных финансов" с презентацией своего исследования вытсупил Joseph A. McCahery - профессор International Economic Law, профессор Financial Market Regulation at the Tilburg University Faculty of Law и the Tilburg Law and Economics Center (Netherlands)

Тема доклада:
Estimating the Financing Gap of Small-and-Medium Sized Enterprises  HSE_Presentation_24042018.pdf

Аннотация:
While small and medium-sized enterprises are important for economic growth and employment, we have little insight in their financing needs. Using a novel methodology, we estimate the gap between demand and supply of financing in several European countries. We find that the financing gap is three to five times larger than that of US SMEs. Initiatives under the Capital Markets Union umbrella can help to reduce this financing gap.

Профессор McCahery является членом Международного редакционного совета журнала «Корпоративные финансы», выпускаемом в НИУ ВШЭ. На рабочем совещании сотрудников редакции журнала «Корпоративные финансы» с профессором McCahery были оговорены вопросы сотрудничества профессора МаККери с журналом. Достигнута договорённость о публикации его статьи 'The European Capital Markets Study. Estimating the Financing Gaps of SMEs'  в ближайшем выпуске журнала «Корпоративные финансы».